komfortowa pozycja na materacu

Jak właściwie kupować materac?

Decydując się na kupno materaca, który ma nam zapewnić odpowiedni wypoczynek, relaks i komfort snu powinniśmy poświęcić mu nieco więcej uwagi. Nim wybierzemy się do sklepu musimy ustalić jak wiele funkcji ma spełniać materac i jakie wymiary nam odpowiadają. Pamietajmy, że dla osoby dorosłej materac powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu, a szerokość co najmniej 90 cm dla jednej osoby. Typowe rozmiary w jakich produkujemy materace to: 80x200, 90x200, 100x200, 120x200, 140x200, 160x200, 180x200 200x200 cm, ale przyjmujemy, także zamówienia na nietypowe rozmiary.

Porównajmy konstrukcje materacy różnych producentów. Nie zawsze niska cena oznacza produkt gorszej jakości. Na komfort spania istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałow takich jak: pianka poliuretanowa, lateks czy sprężyny. Zapytajmy o certyfikaty na materiały użyte przy produkcji materaca. Materac wykonany ze złej jakości produktów odbije się na komforcie snu i jego trwałości.

Przy wyborze interesującego nas modelu nie kierujmy się tylko jego wyglądem, przetestujmy go jeszcze w sklepie. Na materacu powinniśmy się położyć (nigdy nie siadajmy), zwróćmy uwagę jak dostosowuje się do naszego położenia i kształtu ciała. Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą część ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swoim naturalnym kształcie.

Zbyt twardy materac nie podpiera punktowo naszego ciała co powoduje, że naczynia krwionośne są uciskane a mięśnie skurczone i napięte. Osoba śpiąca na takim materacu obudzi się zdrętwiała i będzie miała kłopoty z krążeniem. Gdy śpimy na materacu zbyt miękim zapadamy się a nasz kręgosłup będzie się wyginał co z kolei spowoduje bóle pleców i kręgosłupa. Dlatego ważnym jest dobranie materaca o odpowiedniej dla nas sprężystości. Do najtwardszych należą materace z wkładem płyty kokosowej.

Pokrowce materacy w wiekszości wykonane są z bawełny, która dobrze oddycha i wchłania wilgoć. Dla osób uczulonych na surowce naturalne przeznaczone są pokrowce antyalergiczne, wyposażone w zamek rozdzielny z możliwością prania. Pokrowce pikowane naturalną owczą wełną dają ciepło, ale nie nadają się do prania dlatego są one zazwyczaj na stałe zaszyte bez możliwości zdjęcia. Dla zwiększenia wygody i trwałości materaca możemy zaopatrzyć się w przekładkę lub ochraniacz. Wykonuje się je z pianki poliuretanowej ze zdejmowanym pokrowcem nadającym się do prania.

Dla dzieci przeznaczone są materace o mniejszych wymiarach np. 70x140, ale należy się zastanowić czy nie lepiej kupić od razu "dorosłego" materaca. Dla najmniejszych milusińskich warto wyposażyć materac w nieprzepuszczający płynów ochraniacz, który oszczędzi nam kłopotów. Ze względu na niewielką wagę dziecka zaleca się kupno materaca lateksowego, który znacznie lepiej niż sprężynowe dostosuje się do kształtu ciała dziecka oraz bedzię nam służył przez długi czas.

Użytkowanie materacy i stelaży

Zaleca się użytkowanie materacy w komplecie ze stelażem, który zapewnia swobodny przepływ powietrza i wentylację materaca. Nie należy kłaść materaca na podłożach takich jak podłoga czy lita płyta, które uniemożliwają wentylację, stelaż wykonany z siatki lub pasów powoduje, że w materacu tworzy się wgłebienie pod naciskiem śpiącej osoby.

Dlatego polecamy stosowanie podobnego rodzaju stelaży jak te sprzedawane przez M&K foam, użytkowanie materaca bezpośrednio na podłodze powoduje, że jesteśmy narażeni na wdychanie kurzu i roztoczy, materace obustronne należy przynajmniej raz na 6 miesięcy obrócić, zwiększa to żywotność i poprawia higienę snu. Można także obrócić materac na linii głowa-nogi, aby wszystkie miejsca materaca były obciążone równomiernie, materac jednostronny należy używać tylko po stronie pikowanej, do prania nadają się tylko pokrowce, które mają wyraźne i jednoznaczne oznakowanie takiej możliwości, niektóre pokrowce posiadają zamek technologiczny, przeznaczony tylko do montażu pokrowca w fazie produkcji i jest on zbezpieczony klamrą przed rozsunięciem. Pokrowce z tak zbezpieczonym zamkiem nie nadają się do prania, pokrowce nadające się do prania należy prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, materace są po wyprodukowaniu wietrzone, mimo tego mogą odznaczać sie własnym specyficznym, zapachem, który zanika w miarę upływu czasu, nie należy siadać na narożnikach stelaża w momencie gdy jest on podniesiony, zaleca się stosowanie ochraniaczy i przekładek higienicznych w celu przedłużenia żywotności materaca.

Konserwacja materacy i stelaży

Materaca bez wyraźnego oznakowania o możliwości prania, nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro lub czyścić przy pomocy pary wodnej, materacy nie należy suszyć na słońcu, materac powinien być regularnie wietrzony, nie zalecamy przykrywania go narzutami w ciągu dnia, na materace należy stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki, ewentulane zabrudzenia należy czyścić wilgotną ściereczką.

Konserwacja łóżek

Montaż łóżka należy przeprowadzić ściśle według załączonej instrukcji, wszelkie własnoręczne modyfikacje konstrukcji łóżka mogą być przyczyną nie uwzględnienia ewentualnych reklamacji.

Kolory i zamawianie produktów

Przy składaniu zamówień należy zwrócić uwagę na symbolikę kolorów, materiałów obiciowych i wybarwień, kolory produktów przedstawione na stronie internetowej lub w katalogu mogą różnić się od rzeczywistych.

  1. Popularne produkty
  2. Łóżka tapicerowane
  3. Materace MK FOAM
  4. Łóżka drewniane